Strona wisebook.pl korzysta z plików cookies. Korzystanie z serwisu oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookies. Więcej
Szukaj w wisebook:

Kto to jest agnostyk?


Doprecyzowanie pytania:
Dodano pytanie: 30-06-2014 15:05
Zapytał:
Użytkownik: Anna Anna (Anna Starczyńska)
Niedostępny Ostatnio: 30-06-2014 15:57
Użytkownik: Anna
UżytkownikAnna
Imię i Nazwisko:Anna Starczyńska
Adres:
Wojewódźtwo:
Ilość punktów: 0

Popularność: 1319
Kategorie:ReligiaPodgrupaChrześcijaństwo
Poleć w Google:

Poleć na Facebook'u:

Moderacja odpowiedzi: Zaakceptowane


Użytkownik: weriontu
Niedostępny Ostatnio: 08-07-2015 16:56
Użytkownik: weriontu
Użytkownikweriontu
Imię i Nazwisko:Maciej Kowalski
Adres:
Wojewódźtwo:
Ilość punktów: 24

Kim jest agnostyk

Zapewne każdy słyszał kiedyś określenie agnostyk lub agnostycyzm, ale mało kto wie co się za nimi kryje. Jest to słowo związane z  filozofią i pewnymi poglądami, którym warto przyjrzeć się bliżej jak i z religią katolicką.

Agnostyk to inaczej osoba, która wyznaje lub wierzy w agnostycyzm. Jest to pogląd filozoficzny, który uznaje, że niemożliwe jest zupełne poznanie rzeczywistości, nie można też z całą pewności ą stwierdzić czy Bóg istnieje. Bardzo blisko temu poglądowi do sceptycyzmu filozoficznemu. Z racji głoszonych tez agnostycyzm potępiony jest przez kościół katolicki i uznaje się go za ateizm. Agnostycyzm jest potępiany  przez kościół jako przeciwstawienie się cnocie religijności, jednak ateista zaprzecza istnieniu Boga, a agnostyk nie ma dostatecznych dowodów, by przyznać że na pewno on istnieje. Sama filozofia narodziła się w drugiej połowie XIX wieku jako przeciwstawienie gnostycyzmowi.  Samo słowo agnostyk zastosował po raz pierwszy Thomas Henry Huxley w 1871 roku, dzięki czemu uznaje się go za twórcę tego terminu.

Co ciekawe, agnostycy przez prawie 150 lat nie wyginęli i nie porzucili swoich poglądów. Do dnia dzisiejszego prawie 4,2% społeczeństwa deklaruje agnostycyzm lub ateizm. Agnostycy bywają określani jako religijna szara strefa. Wyznawcy agnostycyzmu istnieją na całym świecie i zdobywają coraz większą popularność, szczególnie poza konserwatywnymi kręgami społeczeństwa. 

Średnia ocena: 4.5 Ilość głosów: 5
Poleć odpowiedź:
Więcej odpowiedzi z kategorii::ReligiaPodgrupaChrześcijaństwo
Dodaj kolejną odpowiedz do pytania: Kto to jest agnostyk?

wisebook na Facebook'u