wisebook.pl

Blog tematyczny o lifestylu, motoryzacji i hobby

Motoryzacja

Jaki bagażnik na dach wybrać?

Jaki bagażnik na dach wybrać?

Wiele osób jadąc na wakacje planuje kupić bagażnik na dach samochodu. Należy pamiętać o tym, że myśląc o pakowaniu wszelkich rzeczy na wyjazd, powinno się zastanowić nad tym, jaki bagażnik będzie najlepszy. Najlepszą opcją będzie trumna na dach, która pozwoli bezpiecznie załadować wszelkie niezbędne produkty na wyjazd. Dobrze przemyśleć nasze potrzeby, a także rozsądnie podejść do wyboru bagażnika, żeby służył nam on przez wiele lat.

Odpowiednie dopasowanie do samochodu

Warto pamiętać o tym, że każdy bagażnik jest montowany na specjalnej podstawie, czyli tak zwanych belkach – często są one zrobiony z aluminium bądź stali. Żeby je właściwie dobrać do auta, trzeba kierować się przede wszystkim informacjami, tj. marka samochodu, model, typ nadwozia, a także rok produkcji. Wszelkie te dane są bardzo ważne, bowiem nie każdy typ bagażnika możemy założyć do każdego rodzaju auta. Na rynku znajdziemy również modele uniwersalne, jednakże znaczna większość jest dopasowywana do konkretnych pojazdów, a właściwie do ich dachów. Najbardziej popularne są dachy z relingami. Oprócz tego bardzo popularne są fixpointy, czyli specjalne gniazda do mocowania łap. Warto również wspomnieć o dachu płaskim, w którym łapy mocowane są do jego krawędzi. Od typu dachu będzie zależało w głównej mierze, jaki zestaw bagażnika bazowego najlepiej jest zamontować. Łatwa sytuacja będzie, gdy nasz dach ma relingi. W takiej sytuacji wystarczą same łapy i belki, czyli tzw. zestaw na relingi. Jeżeli już dopasowaliśmy oraz wybraliśmy bagażnik bazowy na dach naszego samochodu, to warto zastanowić się nad tym, w czym będziemy przewozili nasze bagaże. Świetnym wyborem i bardzo bezpiecznym będzie bagażnik typu box. Dzięki montażowi bagażnika bazowego śmiało można korzystać z różnych rodzajów transportu dachowego.

Ciężar i pojemność bagażnika

Drugą bardzo ważną zasadą jest pojemność oraz ciężar naszego bagażnika. Należy pamiętać, że każdy bagażnik być być opatrzony indywidualna specyfikacją, która opisuje m.in. maksymalną ładowność. Jeśli mowa o trumnach to będzie to zarówno pojemność wyrażana w litrach, jak i największa, która dopuszczalna jest do masy bagażu, jaki można włożyć do środka. Warto podkreślić, że niekoniecznie jest ona proporcjonalna do jego pojemności. Często bywa tak, że boxy do który kapujemy dużą ilość litrów mają o wiele mniejsze możliwości udźwigu i odwrotnie. Bardzo dużo będzie zależało od tego, z jakich materiałów został wyprodukowany box na dach. Trzeba też wspomnieć o tym, że wybierając kufer na dach auta, należy również wziąć pod uwagę dach naszego samochodu. Warto zajrzeć do instrukcji i sprawdzić, czy nie znajdziemy tam wszelkich adnotacji na temat maksymalnej wagi, jaką można dołożyć na górę konkretnego samochodu. To bardzo istotna kwestia, bowiem w przypadku planowania transportowania większych ciężarów należy to wziąć pod uwagę. Oprócz tego trzeba pamiętać o tym, że dach naszego auta też swoje waży, co w złączeniu z boksem dachowym może dać dużą wartość.

Udostępnij