Strona główna
Motoryzacja
Tutaj jesteś

Jak dolewać płyn chłodniczy

7 lutego 2022 ubytek płynu chłodniczego

Ubytek płynu chłodniczego to bardzo popularny problem. Płyn chłodniczy jest to bardzo istotny element, który wspiera układ chłodzenia w pojeździe. Jeżeli ubywa go w niekontrolowany sposób, to może się to skończyć dość poważną usterką oraz bardzo kosztowną naprawą u mechanika. Warto dowiedzieć się, co zrobić, żeby do tego nie dochodziło.

Czym jest płyn chłodniczy?

Należy pamiętać, że płyn chłodniczy ochładza silnik, dzięki temu nie będzie dochodzić do jego zagrzania. W przypadku sprawnych aut wszelkie ubytki płynu są dość niewielkie, a tylko jego mała część jest w stanie wyparowywać i należy wtedy go uzupełnić. Warto pamiętać, że ma to miejsce nie częściej niż co 15-20 tys. km. Może być tak, że płynu chłodniczego notorycznie będzie za mało i stale musimy go dolewać – w takim przypadku jest to związane z usterką. Należy ją w porę naprawić, bowiem brak płynu chłodniczego bądź zbyt mała ilość może grozić poważniejszymi uszkodzeniami auta. Trzeba też zwrócić uwagę na fakt, że płyn chłodniczy znajduje się w specjalnym zbiorniku, który można znaleźć pod maską naszego auta. Należy pamiętać, że płyn chłodzący odpowiada za prawidłowe chłodzenie silnika, dzięki temu silnik może pracować w możliwie jak najodpowiedniej temperaturze. Utrzymywanie go na odpowiednim poziomie będzie gwarancją do długiej żywotności silnika, a także jego właściwej eksploatacji. Jeżeli płynu chłodzącego będzie zbyt mało w naszym samochodzie, to może to wywoływać kilka poważnych usterek.

Usterki w aucie spowodowane płynem chłodzącym

Jeżeli zostanie uszkodzona uszczelka pod głowicą, to należy ją niezwłocznie wymienić – taka usterka jest spowodowana ubytkami płynu chłodzącego. Inną popularną usterką będzie pęknięcie głowice. Trzeba też wspomnieć o pęknięciu bloku silnika, co często wiąże się z kapitalnym remontem silnika bądź nawet jego wymianą. W przypadku takiej usterki koszt usunięcia może sięgać nawet kilkunastu tysięcy złotych.

Dolewanie płynu chłodniczego do samochodu

Należy pamiętać, że płyn chłodniczy jest bardzo istotny dla prawidłowego funkcjonowania całego auta. Jeżeli jego poziom będzie spadał poniżej kreski i zaświeci się nam kontrolka na desce rozdzielczej, to nie powinniśmy kontynuować dalszej jazdy. Wtedy należy zatrzymać auto i dolać płyn chłodzący – jeżeli nie mamy takiej możliwości to można dolać nawet wodę. Warto pamiętać o tym, że płyn chłodzący zawsze występuje w bardzo charakterystycznym, łatwym do zapamiętania kolorze, na przykład niebieskim, różowym bądź zielonym. Trzeba też wspomnieć o tym, że płyn chłodzący będzie niezbędny do tego, by kontynuować jazdę autem. Nie należy się bez niego przemieszczać samochodem, bowiem może to grozić poważniejszymi usterkami oraz kosztownymi naprawami. W przypadku pojawienia się dużych ubytków płynu chłodzącego można nawet dolać wodę, żeby bezpiecznie dojechać do najbliższego warsztatu samochodowego. Jednakże najlepiej będzie mieć w zapasie płyn chłodniczy – najlepiej od sprawdzonego, a także renomowanego producenta.

spodnie motocyklowe

Redakcja wisebook.pl

Na stronie wisebook.pl znajdziesz wiele ciekawych artykułów i porad dotyczących hobby, motoryzacji i lifestyle`u. Z większości z nich skorzystają mężczyźni, ale znajdą się również takie, które przypadną panią do gustu.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

spodnie motocyklowe
Motoryzacyjny Świat
rzeczoznawca

Jesteś zainteresowany reklamą?