wisebook.pl

Blog tematyczny o lifestylu, motoryzacji i hobby

Lifestyle

Jak wyrzeźbić brzuch? Czy wystarczą ćwiczenia na mięśnie brzucha?

Jak wyrzeźbić brzuch? Czy wystarczą ćwiczenia na mięśnie brzucha?

Większość z nas marzy o płaskim, wyrzeźbionym brzuchu, bez śladów oponki. Żaden trening grup mięśniowych nie jest tak kontrowersyjny, jak trening brzucha. Jedni wybierają kilkuminutowe treningi na sześciopak na brzuchu, inni uważają, że oddzielny trening brzucha to kompletna bzdura, ponieważ brzuch jest używany podczas wszystkich innych ćwiczeń i nie trzeba go dodatkowo trenować. W takim razie jak wyrzeźbić brzuch i na co zwracać uwagę?

Czy mięśnie brzucha również wymagają stymulacji?

Mięśnie brzucha, tak jak każdy inny mięsień, wymagają stymulacji. Jeśli chodzi o trening brzucha, można to zrobić, trenując na maszynach na siłowni, z dodatkowymi ciężarami lub całkiem „klasycznie” w domu na macie, bez dodatkowego wyposażenia. Ważne jest, tylko aby intensywność treningu była wystarczająco wysoka. Dopiero wtedy ciało może zacząć budować mięśnie, a z czasem wytrzymywać kolejne obciążenia.
Aby zbudować mięśnie, mięsień potrzebuje bodźca i fazy regeneracji, w której może rosnąć.
Jaka jest intensywność treningu, w jaki sposób można osiągnąć budowanie masy mięśniowej dzięki treningowi w domu bez sprzętu i co należy w tym celu wziąć pod uwagę?

Czy trening brzucha gwarantuje sześciopak na brzuchu?

Bez względu na to, jak ciężki i intensywny jest trening brzucha, jeśli jest za dużo tłuszczu na mięśniach brzucha, sześciopak nie będzie widoczny. Trening brzucha wzmacnia mięśnie i stabilność kręgosłupa. Może zwiększyć rozmiar mięśni, ale nie gwarantuje sześciopaku. Wyrzeźbiony brzuch może zapewnić tylko niski procent tkanki tłuszczowej

Czy dodatkowe ćwiczenia na brzuch to dobry pomysł?

Aby wyrzeźbić brzuch, nie wystarczy tylko oddychać. Aby wzmocnić mięśnie brzucha, kręgosłup móc wykonywać określone ćwiczenia (np. deskę) należy dodatkowo ćwiczyć. W przeciwnym wypadku nie ma szans, aby osiągnąć swój cel.

Czy ćwiczenia na mięśnie brzucha należy wykonywać codziennie?

Każdy mięsień potrzebuje fazy regeneracji, aby w ogóle mógł rosnąć. Brzuch jest również wykorzystywany w wielu innych ćwiczeniach, ale tylko wtórnie. Jeśli się go obciąża treningiem każdego dnia, nie ma szans się zregenerować.
Zamiast codziennych ćwiczeń mięśni brzucha warto poćwiczyć górną część ciała lub pobiegać. Tutaj również mięśnie brzucha są aktywowane, ale nie ulegają całkowitemu zmęczeniu i mogą się lepiej regenerować.

Czy podczas treningu mięśni brzucha chudnie się na brzuchu?

Niestety, nie możemy wybrać miejsca, w którym tracimy tłuszcz. Zazwyczaj najtrudniej schudnąć z najbardziej problematycznych obszarów. Trening brzucha wzmacnia mięśnie brzucha i pozwala spalić trochę kalorii (w zależności od intensywności, czasu trwania, wysokości tętna). Jedynym sposobem na utratę tłuszczu jest deficyt kalorii.

Trening brzucha — im więcej powtórzeń tym lepiej?

Mięśnie brzucha funkcjonują tak jak wszystkie inne mięśnie. Rosną z dużą intensywnością przy pewnych bodźcach. Dodatkowe powtórzenia zwiększają czas treningu, ale nie muszą jednocześnie zwiększać jego intensywności. Jeśli robi się długie przerwy między wieloma powtórzeniami, trening może być tak samo skuteczny, jak kilka powtórzeń z krótkimi odpoczynkami.

Można zmieniać swoje ćwiczenia lub zwiększać ich trudność (np. poprzez dodanie ciężaru lub unosząc nogi). To da pożądaną intensywność.
Trening brzucha ma sens, jeśli chce się wzmocnić kręgosłup i można się później wystarczająco zregenerować.
Niestety nie możemy wybierać, gdzie najpierw chcielibyśmy stracić tłuszcz. Wtedy wielu z pewnością wybrałoby brzuch. Przy odrobinie treningu brzucha nic (z wyjątkiem uwarunkowań genetycznych) nie stanie na przeszkodzie sześciopakowi.

Udostępnij