Strona główna
Hobby
Tutaj jesteś

Wyjaśniamy, jak zrobić piwo

7 lutego 2022 jak zrobić piwo


Wiele osób zastanawia się, jak zrobić piwo w domu. Wymaga to pewnych umiejętności, sprzętu oraz doświadczenia, ale wszystko jest na wyciągnięcie ręki. Zrobienie piwa w domu nie jest wcale takie ciężkie jak mogłoby się wydawać.

Przygotowanie piwa domowego

Przed rozpoczęciem pracy warto się dowiedzieć, jak dokładnie wygląda proces powstawania piwa. Piwo złożone jest z trzech składników, którymi są: woda, chmiel oraz słód. Chmiel jest właściwie przyprawą, a nie głównym składnikiem. Niektórzy określają piwo jako „zupę chmielową”, ale to określenie nie jest do końca poprawne. Do tych składników trzeba jeszcze dodać piwowarskie drożdże. To właśnie drożdże są odpowiedzialne za wytworzenie alkoholu. Źródło ciepła jest potrzebne, żeby przygotować piwo. Sprzęt wcale nie jest skomplikowany i raczej łatwo go dostać. Będziesz musiał zakupić garnek z pokrywką o pojemności 30 litrów. Taka wielkość garnka jest wystarczająca do przygotowania 20 litrów piwa naraz. W sprzedaży są dostępne garnki ze stali nierdzewnej oraz emaliowane. Stal nierdzewna jest oczywiście droższa, ale warto za nią dopłacić. Oprócz tego potrzebne będą także dwa fermentory, które mogą być wykonane z tworzywa sztucznego. Jeden fermentor powinien posiadać miejsce na rurkę fermentacyjną w pokrywie, natomiast drugi musi być wyposażony w kranik. Warto zwrócić uwagę na fakt, że rurka fermentacyjna może być wykonana z plastiku, ponieważ nie musi być wytrzymała.

Potrzebny sprzęt

Do przelewania gorącej brzeczki piwnej służy wężyk silikonowy. Długość wężyka powinna wynosić przynajmniej 1 metr. Z kolei do przelewania zimnej brzeczki i piwa należy wykorzystać wężyk igelitowy. Do mierzenie temperatury piwa potrzebny będzie także termometr. Warto zakupić także jakiś środek do dezynfekcji oraz filtrator ze stalowego oplotu. Niezbędna będzie również kapslownica, która przeznaczona jest do zakapslowania butelek z piwem. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że można wykorzystać butelki z odzysku, jednak trzeba pamiętać, żeby je dokładnie umyć oraz zdezynfekować. Oferty sklepów piwowarskich mogą być dużą pomocą przy zakupie sprzętu. Dostępne są gotowe zestawy sprzętowe, które zawierają jedynie najpotrzebniejszy sprzęt.

Dostępne metody

Warto dodać, że istnieją dwie metody wytwarzania piwa w domu. Pierwszy sposób to klasyczne zacieranie słodu. Jest to metoda wykorzystywana w przypadku prawdziwych browarów. Piwa domowe mają niepowtarzalny smak, którego nie można z niczym porównać. Można także zastosować puszkę z nachmielonym płynnym ekstraktem słodowym. Trzeba jednak przyznać, że jest to droga na skróty, która wymaga mniejszych nakładów pracy. Ma to jednak też swoje minusy, ponieważ mamy wtedy mocno ograniczony wpływ na finalny efekt. Jest to jednak świetna metoda dla osób początkujących i mało doświadczonych. Później mogą oni przejść na tradycyjną metodę zacierania. Pierwszy etap to zacieranie ziarna. Słód należy wsypać do garnka i wlać wodę. Całość trzeba podgrzać i przetrzymać przez określony czas w danej temperaturze. Później trzeba przeprowadzić filtrację i wysładzanie.

kosmetyki dla mężczyzn

Redakcja wisebook.pl

Na stronie wisebook.pl znajdziesz wiele ciekawych artykułów i porad dotyczących hobby, motoryzacji i lifestyle`u. Z większości z nich skorzystają mężczyźni, ale znajdą się również takie, które przypadną panią do gustu.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

żeglarstwo dzieci
Jak dobrać odpowiednią fototapetę do wnętrza
apartamenty w zakopanem

Jesteś zainteresowany reklamą?