W jesienne wieczory robótki ręczne mają coraz szersze grono zwolenników. Robienie na drutach to przy tym szczególnie przydatna i relaksująca umiejętność. Po druty sięgają zarówno nastolatki, jak i kobiety w wieku ich babek. Coraz częściej możemy też usłyszeć o mężczyznach chętnie sięgających po włóczkę, aby zrobić czapkę albo szalik.
Robienie na drutach – dlaczego warto?
Nim poznamy odpowiedź na pytanie o to, jak robić na drutach, powinniśmy zastanowić się przede wszystkim nad tym, dlaczego właściwie jest to tak cenna umiejętność. Okazuje się, że mamy do czynienia z pytaniem, na które nie ma tylko jednej odpowiedzi. Osoby sięgające po włóczkę i druty mówią przede wszystkim o ogromnej satysfakcji odczuwanej wtedy, gdy można samodzielnie przygotowywać czapki, szaliki i skarpetki. Nie można jednak zapominać o tym, że robótki ręczne relaksują, są przy tym na tyle nieskomplikowane, że można robić na drutach podczas oglądania ulubionego serialu, rozmowy z mężem, a nawet – przygotowywania się do szkoły z dzieckiem. Robienie na drutach może okazać się także znakomitym treningiem dla nadgarstków, co powinno w szczególny sposób zainteresować te osoby, które pracują przed komputerem.
Od czego zacząć – włóczka i druty
Jeśli robienie na drutach ma być naprawdę relaksujące, musimy mieć świadomość tego, że wybór odpowiednich akcesoriów ma duże znaczenie. Czasem można usłyszeć, że początkujący nie powinni przywiązywać dużej wagi do włóczki i drutów, wyjście z takiego założenia może jednak sprawić, że robótki ręczne będą mniej przyjemne i szybciej zniechęcą do siebie osoby, które powinny być nimi zachwycone.
Szukając włóczki można początkowo zdecydować się na jeden z tańszych wariantów. Pierwsze stworzone ubrania lub akcesoria z pewnością nie będą idealne, a tym samym nie będą też wymagać włóczki najwyższej jakości. Mając do wyboru wiele modeli, najlepiej jest też zdecydować się na produkt gładki, a więc taki, który będzie skutecznie przeciwstawiał się plątaniu. Włóczka dla osoby poczatkującej nie powinna być też zbyt cienka. Na grubszej zdecydowanie lepiej widać oczka, szybciej można też dostrzec postępy w wykonywanych pracach, a to może skutecznie dodać wiary w siebie. Zakup drutów wymaga równie dużej staranności. Te muszą być wysokiej jakości, sięganie po produkty wygięte i stępione skutecznie odbierze radość z pracy i wpłynie niekorzystnie na jakość tworzonych dzieł.
Jak robić na drutach – pierwsze kroki
Robienie na drutach zaczynamy od owinięcia nitki wokół kciuka oraz palca wskazującego. Pozostałe palce będą nam pomagać w trzymaniu niewykorzystanej części włóczki. Gdy nitka ma kształt odwróconego trójkąta, możemy już chwycić drugą dłonią za dwa trzymane blisko siebie druty. To właśnie włożenie ich od góry do środka trójkąta jest pierwszym krokiem na drodze do opanowania umiejętności tworzenia niezwykłych ubrań i akcesoriów. Od dołu, przy kciuku, przekłada się dolną ich część, potem zaś można już wkładać druty od góry tak, aby zahaczyć je o nitkę, którą trzymamy przy palcu wskazującym. Gdy przeciągniemy je przez pętelkę przy kciuku – możemy zaciągnąć całość. Początki bywają czasochłonne, już one dają jednak wiele radości.