Strona główna
Motoryzacja
Tutaj jesteś

Ile wytrzymuje akumulator w samochodzie i jak wydłużyć jego żywotność?

5 lutego 2022 ile wytrzymuje akumulator


Wydajne akumulatory jak powszechnie wiadomo są sercem każdego auta. Poprawnie użytkowany akumulator jest w stanie wytrzymać nawet 5 lat. Pamiętać należy jednak o tym, że zaniedbany akumulator może odmówić posłuszeństwa nawet po roku. Z niniejszego artykułu dowiedzą się Państwo ile wytrzymuje akumulator i jak go bezpiecznie naładować.

Za co tak naprawdę odpowiada akumulator w samochodzie?

Akumulator w dużym skrócie mówiąc odpowiedzialny jest za wysyłanie energii elektrycznej bezpośrednio do cewki zapłonowej, rozrusznika i wszystkich niezbędnych obwodów elektrycznych. Jeżeli akumulator działa prawidłowo to nie ma problemu z rozruchem jednostki napędowej nawet w niekorzystnych warunkach atmosferycznych. W dzisiejszych czasach producenci samochodów korzystają przede wszystkim z dobrodziejstwa akumulatorów kwasowo-ołowiowych. Mowa tutaj oczywiście o niezawodnych bateriach w których rolę elektrolitu pełni specjalny roztwór kwasu siarkowego. Energia elektryczna powstaje na skutek zanurzenia w roztworze dodatnich i ujemnych płytek.

Jak wydłużyć żywotność?

Aby przedłużyć żywotność akumulatora nie można rozładowywać baterii do samego końca. Całkowite rozładowanie baterii niestety znacząco skraca żywotność. Spowodowane jest to oczywiście zasiarczeniem ogniwa. Jeżeli do głębokiego rozładowania doszło tylko przez krótki czas to możliwe jest na szczęście jego ratowanie za pomocą prostownika. Groźne może okazać się także przeładowanie oraz zabrudzenie.

Co ile lat trzeba wymieniać akumulator?

Kierowcy bardzo często zadają sobie pytanie ile wytrzymuje akumulator. Jak wspomniano powyżej dobry akumulator od renomowanego producenta może służyć od 3 do nawet 6 lat. Z każdym kolejnym ładowaniem akumulator systematycznie ulega powolnemu wyczerpywaniu.

O czym należy pamiętać?

Ładowanie akumulatora w samochodzie jest zabronione, jeżeli jest on nieszczelny. W Polsce jeną z głównym przyczyn śmierci akumulatora jest duży mróz. Jeżeli mamy rozładowany akumulator to przed jego ładowaniem należy upewnić się czy ciecz, czyli elektrolity znajdujące się w jego wnętrzu nie zamarzły. Jeżeli elektrolity są zamarźnięte to trzeba wstrzymać się z ładowaniem.

Bezpieczne ładowanie akumulatora w samochodzie

Akumulatory samochodowe rzadko kiedy są do końca rozładowane. Nowoczesne akumulatory przeważnie nie są pełne, dlatego też znacząco traci się moc. Jeżeli zauważyliśmy spadek wydajności albo efektywność jazdy spada z dnia na dzień to warto sprawdzić stan akumulatora. Każdy kierowca powinien mieć w garażu prostownik. W bagażniku warto z kolei wozić ze sobą kable rozruchowe, które umożliwią naładowanie akumulatora po podłączeniu go do akumulatora innego samochodu. Przy ładowaniu prostownikiem należy zachować ostrożność. Mechanizm ten wbrew pozorom polega nie tylko na wetknięciu odpowiednich wtyczek do właściwych gniazdek. Przed pierwszym użyciem prostownika warto dokładnie zapoznać się z instrukcją podaną przez producenta. Akumulator należy ładować z dala od źródła ognia. Podczas ładowania wytwarza się wybuchowy wodór, dlatego też nie można dopuścić do jego zapłonu.

Ładowanie prostownikiem od a do z

Ładowanie akumulatora samochodowego prostownikiem powinno trwać od 10 do 12 godzin. W niektórych sytuacjach akumulator można podładować przez około 15 minut. Przed ładowaniem należy oczywiście wyjąć akumulator. W niektórych modelach niezbędne jest także odkręcenie korków. Bardzo ważne jest to, aby prawidłowo założyć uchwyty. Plusy zakłada się do plusów, a minusy do minusów. Ostatnim etapem jest ustawienie prostownika na odpowiedniej wartości zalecanej przez producenta. Prostownik należy oczywiście podłączyć do źródła prądu.

spodnie motocyklowe

Redakcja wisebook.pl

Na stronie wisebook.pl znajdziesz wiele ciekawych artykułów i porad dotyczących hobby, motoryzacji i lifestyle`u. Z większości z nich skorzystają mężczyźni, ale znajdą się również takie, które przypadną panią do gustu.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

spodnie motocyklowe
Motoryzacyjny Świat
rzeczoznawca

Jesteś zainteresowany reklamą?