Strona główna
Motoryzacja
Tutaj jesteś

Czyszczenie klimatyzacji samochodowej – co trzeba o tym wiedzieć?

7 lutego 2022 czyszczenie klimatyzacji samochodowej

Klimatyzacja samochodowa od dawna nie jest uważana za przejaw luksusu czy też nie jest oferowana przez sprzedawców jako dodatkowe wyposażenie. Klimatyzacja w aucie jest równie stałym widokiem co radio czy też pasy bezpieczeństwa. Jak się jednak okazuje, pomimo tej ogromnej popularności i powszechności, nadal spora część kierowców nie zdaje sobie sprawy z tego, jak ważne jest odpowiednie czyszczenie klimatyzacji samochodowej. Z jakiego powodu jest to tak ważna sprawa, a także jak się powinno tę czynność przeprowadzać?

Dlaczego klimatyzacja samochodowa jest tak ważna dla kierowcy?

Zanim przejdzie się do tematu czyszczenia klimatyzacji, a także tego, jakie ma to znaczenie dla poprawności jej użytkowania, warto się w pierwszej kolejności dowiedzieć, z jakiego powodu właśnie ten dodatek do auta jest tak wysoko ceniony. Na co konkretnie wpływa poprawnie działająca klimatyzacja?
Zdecydowanie największa grupa kierowców przyzna, że klimatyzacja to po prostu sposób na utrzymanie temperatury wewnątrz auta na przyjemnym poziomie. Mało kto jednak zastanawia się nad tym, na co to się przekłada. Przede wszystkim zauważyć tu trzeba, że zwiększa to komfort podróży, lecz również jej bezpieczeństwo. Kierowca jest bardziej skupiony, a także jego reakcje są szybsze.
Co ciekawe, klimatyzacja może być z powodzeniem wykorzystywana także w czasie zimy. Przyczynia się ona do wysuszania powietrza, więc umożliwia niezwykle skuteczne walczenie z parującymi szybami.

Dlaczego czyszczenie klimatyzacji jest obowiązkową czynnością?

Jak więc widać, klimatyzacja to naprawdę rewelacyjny dodatek do auta, który sprawdza się na wielu płaszczyznach. Z jakiego jednak powodu należy ją regularnie czyścić?
Jak się okazuje, układ klimatyzacji w aucie to wręcz idealne środowisko dla różnego rodzaju grzybów. Bardzo chętnie się w niej namnażają, skutecznie wypełniając wszelkie zakamarki. Jak to wpływa na działanie klimatyzacji? W pierwszej kolejności zauważyć trzeba to, że staje się ona mniej efektywna. Innymi słowy, o wiele wolniej schładza powietrze wewnątrz auta. Po drugie, tak zabrudzona klimatyzacja będzie wydzielała z siebie bardzo nieprzyjemny zapach, który powodować może nawet nudności u wielu pasażerów. W skrajnych przypadkach, gdy klimatyzacja będzie naprawdę mocno zabrudzona, dojść może nawet do nieprzyjemnego zatrucia i znacznie bardziej skomplikowanych oraz niebezpiecznych dla zdrowia reakcji organizmu.

Jak się powinno przeprowadzać czyszczenie klimatyzacji?

Jak więc widać, choć klimatyzacja jest potrzebnym dodatkiem w aucie, jej efektywność i bezpieczeństwo dziania zależą w głównej mierze od tego, w jakiej będzie ona kondycji i stanie czystości. Zasadne jest więc pytanie, jak często powinno się przeprowadzać czyszczenie klimatyzacji, a także, w jaki sposób powinno się ten zabieg wykonywać.
Możliwości czyszczenia klimatyzacji jest naprawdę wiele. Zdecydowanie najprostszą metodą jest ta polegająca na wpuszczeniu do wnętrza klimatyzacji specjalnego środka chemicznego, występującego najczęściej w formie pianki w sprayu. Taki środek niestety nie wykazuje się dość dużą skutecznością i powinien być stosowany jedynie doraźnie. Co więc jest polecanego do czyszczenia klimatyzacji? Z całą pewnością najskuteczniejszą metodą jest ozonowanie. Ozon to gaz, który wykazuje się właściwościami bakteriobójczymi, a także niwelowaniem nieprzyjemnego zapachu. Dzięki temu wszystkie obecne w środku klimatyzacji zabrudzenia i zanieczyszczenia zostaną usunięte, a wnętrze auta pachnieć będzie idealną czystością. Ozonowanie jest szybkie, a także względnie tanie. Dla uzyskania możliwie najlepszego efektu powinno się je przeprowadzać raz do roku, najlepiej na wiosnę.

spodnie motocyklowe

Redakcja wisebook.pl

Na stronie wisebook.pl znajdziesz wiele ciekawych artykułów i porad dotyczących hobby, motoryzacji i lifestyle`u. Z większości z nich skorzystają mężczyźni, ale znajdą się również takie, które przypadną panią do gustu.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

spodnie motocyklowe
Motoryzacyjny Świat
rzeczoznawca

Jesteś zainteresowany reklamą?