Są takie branże, w których normalne funkcjonowanie firmy bez samochodów służbowych wydaje się niemożliwe. Niestety nie wszystkich przedsiębiorców stać na zakup aut na własność. Jest jednak rozwiązanie tego problemu. Mowa tu o leasingu samochodów, a konkretnie o leasingu operacyjnym. Czym się charakteryzuje i z jakimi korzyściami taka forma finansowania się wiąże?
Czym się charakteryzuje leasing operacyjny?
Leasing samochodu to bardzo popularna forma finansowania nabycia nowych samochodów służbowych. Jest tak zwłaszcza w przypadku leasingu operacyjnego. Wynika to z tego, że takie rozwiązanie wiąże się z wieloma konkretnymi korzyściami. Czym taki leasing się charakteryzuje? Na początku warto wspomnieć, że umowa na leasing operacyjny zawierana jest na okres minimum 24 miesięcy. Dużą zaletą tej formy finansowania jest fakt, że w tym przypadku to leasingodawca zobowiązany jest do dokonywania odpisów amortyzacyjnych, a nie leasingobiorca. Co ważne, leasing operacyjny samochodu jest bardzo korzystny pod kątem rozliczania kosztów. Pozwala bowiem leasingobiorcy opłatę wstępną oraz wszystkie raty leasingu wliczyć w koszty uzyskania przychodu. Mowa tu o całości rat, a zatem zarówno o jej części kapitałowej, jak i odsetkowej. Jest to oczywiście bardzo korzystne rozwiązanie pod względem podatkowym. Pamiętać trzeba tu jednak o ustawowym limicie wynoszącym w przypadku aut osobowych 150 tys. zł. Wspomnieć trzeba tu również o kwestii podatku VAT. W przypadku leasingu operacyjnego podatek VAT płacony jest proporcjonalnie wraz z każdą ratą miesięczną. Omawiając zalety leasingu operacyjnego, nie można pominąć także możliwości wykupu samochodu po zakończeniu umowy leasingowej.
Jaka forma leasingu operacyjnego?
Leasing operacyjny oferowany jest w dwóch formach. Mowa tu o leasingu KLASYCZNYM oraz leasingu nowoczesnym. Tak jest przynajmniej w przypadku renomowanej firmy VW FS specjalizującej się w usługach finansowania zakupu samochodów osobowych i dostawczych – więcej informacji dostępne jest na Autonowezawsze.pl . To, co różni leasing KLASYCZNY od JAK ABONAMENT to sposób naliczania miesięcznych rat. W przypadku leasingu KLASYCZNEGO bazę do ustalenia wysokości raty stanowi wartość całkowita samochodu. Z kolei w przypadku leasingu JAK ABONAMENT wysokość rat ustalana jest na podstawie spadku wartości auta w czasie jego finansowania. Dość korzystnym rozwiązaniem wydaje się tu leasing KLASYCZNY. Wynika to z tego, że przy tej formie finansowania wartość wykupu samochodu po wygaśnięciu umowy może być znacznie niższa w porównaniu z leasingiem JAK ABONAMENT – wszystko zależy od tego jak często lubimy wymieniać samochód – jeśli często to lepszym rozwiązaniem będzie finansowanie JAK ABONAMENT.
Jaki wariant leasingu operacyjnego wybrać?
Wybór między operacyjnym leasingiem KLASYCZNYM a JAK ABONAMENT często nie jest łatwy. Jak wspomniano wcześniej, forma KLASYCZNA może być szczególnie korzystna dla tych przedsiębiorców, którzy chcieliby po zakończeniu umowy leasingowej wykupić samochody na własność. Z kolei zaletą formy JAK ABONAMENT jest znacznie łatwiejsze zminimalizowanie kosztów użytkowania samochodu. Dzięki takiemu rozwiązaniu przedsiębiorca ma więcej czasu na podjęcie decyzji dotyczącej tego, czy po wygaśnięciu umowy auto wykupić, czy wymienić na nowe. Jednym z narzędzi, które może dodatkowo pomóc w wyborze konkretnej formy leasingu, jest kalkulator leasingowy dostępny na https://www.vwfs.pl/klienci-biznesowi/finansowanie-samochodu/kalkulator-finansowy.html . Pozwala on choćby na wyliczenie dokładnych rat leasingu, co z pewnością będzie bardzo pomoce przy podejmowaniu ostatecznej decyzji. Ostateczny wybór jednak zawsze zależy od indywidualnych potrzeb, oczekiwań i możliwości przedsiębiorstwa. Przed podjęciem decyzji warto także omówić szczegółowo wszystkie opcje z doradcą VW FS.